Tirdzniecības centrs par gāzes apkuri samaksā 70 000 eiro; steidz mainīt gāzes sistēmu pret citu apkures sistēmu

Tirdzniecības centrs par gāzes apkuri samaksā 70 000 eiro; steidz mainīt gāzes sistēmu pret citu apkures sistēmu
Foto: ekrānuzņēmums no video

Dabasgāzes cena turpina būtiski kāpt un vairākkārtīgais izmaksu pieaugums šokē gan mājsaimniecības, gan uzņēmējus, no kuriem daudzi savas komerctelpas apkurina ar gāzi, konstatējot – lētāk būtu bijis savu gāzes katlu nomainīt pret granulu iekārtu, nekā apmaksāt jaunāko gāzes rēķinu, vēsta TV3 Ziņas.



Pie tirdzniecības centra Rīgā, Krasta ielā, drīzumā parādīsies milzu bunkurs. Tā būs tvertne kokskaidu granulām. Prognozējot dabasgāzes cenas turpmāku pieaugumu, šo komerctelpu īpašnieks lēma gāzes apkuri steigšus mainīt pret granulu apkures katlu.

Izmaksas šai nomaiņai ir vairāki desmiti tūkstoši eiro, bet tas vienalga esot izdevīgāk nekā šobrīd viena mēneša rēķins par gāzi, – saka apkures sistēmu uzstādītāji.

Andris Skrūskops
apkures sistēmu uzņēmuma “SB Siltumtehnika” līdzīpašnieks

“Šim tirdzniecības centra īpašniekam visu laiku rēķins par diviem veikaliem bija 10 000 eiro mēnesī, tad tagad ir atnācis rēķins par 70 000. Protams, cilvēks ir šokā. Tagad jaunais rēķins ir atnācis par 70 000 mēnesī.”

Un šajās nedēļās apkures sistēmu uzstādītāji saņem teju vai izmisuma lūgumus no vairākiem citiem komerctelpu īpašniekiem, tirdzniecības centriem daudzviet Latvijā, lai gāzes katlu nomainītu pret cita veida apkures iekārtām. Taču tā kā komerctelpām ir nepieciešami specializēti katli, tie nav pieejami uzreiz, līdz ar to nāksies kādu brīdi drosmīgi uzlūkot gāzes rēķinus.

Andris Skrūskops
apkures sistēmu uzņēmuma “SB Siltumtehnika” līdzīpašnieks

“Pirmais ir šoks. Otrais ir jautājums – kad var dabūt iekārtas, cik tās maksā, kad var nomainīt. Cilvēki neīrēs telpas, jo nevarēs apmaksāt telpas. Tajā brīdī pieaugs arī apģērbu, pārtikas cenas, bet algas jau nepieaugs. Samazināsies apgrozījums, samazināsies aktivitāte, bizness sāks stagnēt.”

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā saka – daļa uzņēmumu energoresursu cenu kāpumu nosegs ar tiem uzkrātajiem līdzekļiem, kas bija paredzēti attīstībai.

Jānis Lielpēteris
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis

”Protams, ka tas atņem no darbinieku algu iespējamā pieauguma. Atspēlēsies gala cenās. Resursu sadārdzinājums atstāj ievērojamu ietekmi uz iedzīvotāju pirktspēju. Tas nozīmē, ja ne ekonomikas recesiju, tad sabremzēšanos. Zināmā mērā to izmaksu sadārdzinājumu varētu amortizēt valsts atbalsta pasākumi, bet ir skaidrs, ka tas cenu pieaugums, visticamāk, būs tik straujš, ka pat tie kompensējošie pasākumi būtisku ieguvumu nedos. Spiediens uz cenu palielināšanos, tostarp arī uz nomas attiecībām varētu saglabāties.”

Tikmēr kā rīkotos pats apkures sistēmu veikals, ja viņiem būtu gāzes katls, īsti nezina. Viņi savas 2400 kvadrātmetru telpas apsilda ar granulu katlu, izmaksas – nedaudz virs 1000 eiro mēnesī, bet viņi veikuši aprēķinu, cik tas izmaksātu ar gāzes iekārtu pie šā brīža dabasgāzes cenām.

”Ap 20 reizes lielāka cena. 20 000 eiro mēnesī. Biznesam tas būtu nepanesami,” apkures sistēmu uzņēmuma “SB Siltumtehnika” līdzīpašnieks Andris Skrūskops.

Lai arī tagad varētu būt lielāks pieprasījums pēc kokskaidu granulām, taču neesot signālu par granulu cenas kāpumu.



Avots