Agronome: Kā pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai?

Foto: wurzelwerk.net

“Kopumā jāievēro vairāki principi – vienalga, ar kādiem tehniskiem rīkiem tas tiek veikts. Augsnei jābūt strukturētai, pērnā gada augu atliekām iestrādātām augsnē, tīrai no nezālēm,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece, Dr. agr. Līga Lepse.Pavasarī parasti iestrādā ziemāju zaļmēslojumu, piemēram, rudzus, kas tika iesēti rudenī, tiklīdz var tikt uz lauka. Ļauj tam pāris nedēļu sadalīties un ecējot, kultivējot vai frēzējot atkarībā no pieejamā aprīkojuma sagatavo augsni sējai. Pavasarī svarīga ir augsnē esošā mitruma saglabāšana un izmantošana sēklu dīgšanai.

Veidot vagas, dobes vai sēt līdzenā laukā?

Uz jautājumu nav tiešas atbildes. Jāizvērtē augsne, mitruma nodrošinājums un audzējamo dārzeņu prasības. Smilšainās, vieglās augsnēs, kas salīdzinoši ātri izžūst, ieteicamāk audzēt dārzeņus uz līdzena lauka, bet smagākās, mitrākās augsnēs var veidot vagas vai dobes, kas radīs mazāku spiedienu uz augu saknēm, īpaši sakņaugiem, un ātrāk iesils, bet arī ātrāk izžūs.

Cieta gulta, mīksta sega

Galvenais pamatprincips, kas jāatceras pavasarī līdz sējai, – sablīvētajos augsnes zemākajos slāņos mitrums no ziemas vēl ir saglabājies un pa kapilāriem ceļas uz augšu.
Rušinot augsnes virskārtu, tiek izjaukts kapilāru tīklojums, un mitruma iztvaikošana tiek mazināta, tas uzkavējas blīvākajā apakšslānī un lēni iztvaiko caur uzirdināto virskārtu. Tādējādi sausos pavasaros ir iespēja paildzināt ziemas mitruma resursa uzkavēšanos augsnē un to izmantot sēklu dīgšanai.

Turklāt pie šīs metodes var nodrošināt principu – “cieta gulta, mīksta sega”, kas ir ļoti nozīmīgs jebkuru sēklu dīgšanai lauka apstākļos.Avots

Leave a Reply