Eksperti skaidro vai svešam bērnam uz ielas drīkst aizrādīt?

Foto: Unsplash

Nepieskatītam bērnam, kurš dara ko pretlikumīgu vai apdraud savu drošību, drīkst aizrādīt, taču ne kliegt vai bērnu lamāt, aizskarot viņa cieņu un godu. Bērna vecāki par jebkuras personas nepieņemamu rīcību pret savu bērnu (tostarp kliegšanu vai lamāšanu) var vērsties policijā.Izplatītākos bērnu tiesību pārkāpumus un neskaidras situācijas skaidro Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas eksperti.

Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka bērna tiesības uz:

* dzīvību, attīstību, ģimeni, individualitāti
* privāto dzīvi, personas neaizskaramību un brīvību
* pilnvērtīgiem dzīves apstākļiem
* izglītību un jaunradi
* īpašumu
* aizsardzību no ekspluatācijas
* atpūtu un brīvo laiku
Vairāk lasi šeit.

Noteikti daudzi pieaugušie saskārušies ar situācijām, kurās vecāku nepieskatīts bērns vai pusaudzis uz ielas, tramvajā vai kādā citā publiskā vietā dara ko pretlikumīgu. Tā var būt sabiedriskā transporta, ēku sienu vai pieturu apzīmēšana, īpašuma demolēšana vai vienkārši pārgalvīga rīcība. Reizēm tas rada ne tikai materiālos bojājumus, bet arī risku bērna drošībai un veselībai.

Vasarā, kad bērnu drošība ir īpaši svarīgs jautājums un bieži izskan tāda frāze kā “svešu bērnu nav”, ikviens, redzot bērnu, kas rīkojas pretlikumīgi vai bīstami, var saskarties ar dilemmu – pārgalvim aizrādīt, viņu sarāt vai varbūt uzreiz zvanīt policijai? Vai cilvēkam no malas vispār ir tiesības iesaistīties šādā audzināšanā?

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas eksperti norāda, ka atbilstoši situācijai pieaugušais svešajam bērnam drīkst aizrādīt. Piemēram, ja bērns rāpjas uz jumta, no kura var nokrist. Šajā situācijā pieaugušajam būtu nesaprātīgi līdz brīdim, kamēr ierodas atbildīgie dienesti, vienkārši vienaldzīgi noskatīties uz notiekošo.

Savukārt lamāt un kliegt uz bērnu nedrīkst. Ja bērns ir veicis likumpārkāpumu, tad tas jāizskata policijai,

Bet nekādā gadījumā kādai svešai personai nav jāiesaistās notikušā skaidrošanā.

Jāņem vērā, ka

bērna vecāki par jebkuras personas nepieņemamu rīcību pret savu bērnu (tostarp kliegšanu vai lamāšanu) var vērsties policijā,

taču, ja bērns, kurš atrodas viens pats, vēl nav sasniedzis 7 gadu vecumu, tad likumu pārkāpuši arī paši vecāki. Eksperti norāda, ka vasaras periodā bieži tiek pārkāptas bērna tiesības uz dzīvības aizsardzību, jo ir ģimenes, kas neievēro Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteikto prasību neatstāt bērnu līdz 7 gadu vecumam bez pieaugušā vai vismaz 13 gadus vecas personas klātbūtnes.

Vēl izplatīts pārkāpums, ar kuru nākas saskarties Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, ir bērna tiesību uz personas neaizskaramību neievērošana. Likumā noteikts, ka pret bērnu nedrīkst izturēties cietsirdīgi, nedrīkst viņu mocīt un fiziski sodīt, aizskart cieņu un godu, taču diemžēl situācijas, kad bērni piedzīvo vardarbību no vienaudžu vai pieaugušo puses, ir ļoti izplatītas. Turklāt visbiežāk izplatīta ir emocionālā vardarbība pret bērnu, kas ne vienmēr ir viegli pierādāma.Avots

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!