Video: Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā pārsniedz 11 200

Video: Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā pārsniedz 11 200
Foto: Reuters / Scanpix

Zemestrīcē bojāgājušo skaits Turcijā un Sīrijā trešdien pārsniedzis 11 200 cilvēkus, glābējiem turpinot ēku gruvešos meklēt izdzīvojušos.Saskaņā ar amatpersonu un mediķu datiem Turcijā gājuši bojā vismaz 8574 cilvēki, bet Sīrijā upuru skaits pieaudzis līdz 2662.

Tādējādi kopējais zemestrīces upuru skaits abās valstīs sasniedzis 11 236.

Pastāv bažas, ka upuru skaits vēl var ievērojami pieaugt, un

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) amatpersonas lēš, ka zemestrīcē var būt gājuši bojā līdz 20 000 cilvēku.

Turpinoties glābšanas darbiem, ir ziņots par īpašiem izdzīvošanas gadījumiem. Sīrijā no gruvešiem tika izglābts jaundzimušais, kurš vēl ar nabassaiti bija piesaistīts mātei, kas zemestrīcē gājusi bojā. Mazulis ir vienīgais izdzīvojušais savā ģimenē, kuras pārējie locekļi gājuši bojā nemiernieku kontrolētajā Džindairisas pilsētā.

Zemestrīce, kuras stiprums bija 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas, notika pirmdien plkst.4.17 pēc vietējā laika (3.17 pēc Latvijas laika), tās hipocentrs atradies 17,9 kilometru dziļumā, bet epicentrs bijis 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. 15 minūtes vēlāk sekojis 6,7 magnitūdas stiprs pēcgrūdiens, bet pēc tam bijuši vairāk nekā 200 pēcgrūdieni. Pēc Turcijas seismologu datiem, pirmā grūdiena stiprums bijis 7,4 magnitūdas.

Pirmdien Turcijas Kahramanmarašas provinci satricināja vēl viena zemestrīce, kuras stiprums bija 7,5 magnitūdas pēc Rihtera skalas. Kāda Turcijas amatpersona norādīja, ka tas nav bijis pēcgrūdiens, bet atsevišķa zemestrīce. Tā notika plkst.13.24 pēc vietējā laika (12.24 pēc Latvijas laika) aptuveni 130 kilometrus uz ziemeļiem no Gaziantepas.

7,8 magnitūdu zemestrīce notika naktī, kad cilvēki gulēja, un sagrāva tūkstošiem ēku, iesprostojot gruvešos vēl nezināmu skaitu cilvēku. Abās zemestrīcēs kopā ir sagruvušas vismaz 5775 ēkas Turcijā.

Lielo postījumu dēļ Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans otrdien izsludināja ārkārtējo stāvokli uz trim mēnešiem desmit dienvidu provincēs.

Desmitiem valstu, tostarp ASV, Ķīna un Persijas līča valstis, ir apsolījušas palīdzību Turcijai, un tur ir sākušas ierasties meklēšanas un glābšanas vienības, kā arī palīdzības kravas.

Palīdzības sniegšanu zemestrīces skartajiem rajoniem apgrūtina ziemas vētra, kas padarījusi daudzus ceļus gandrīz neizbraucamus. Aukstais lietus un sniegs apdraud gan izdzīvojušos cilvēkus gruvešos, gan cilvēkus, kas bija spiesti atstāt savas mājas.
“Tagad notiek sacensība ar laiku. Mēs esam aktivizējuši PVO ārkārtas medicīnisko komandu tīklu, lai sniegtu būtisko veselības aprūpi ievainotajiem un vismazāk aizsargātajiem,” paziņoja PVO vadītājs Tedross Adanoms Gebreiesuss.

PVO brīdināja, ka zemestrīce var būt skārusi līdz 23 miljoniem cilvēku, un aicināja cits valstis steigšus nogādāt palīdzību uz katastrofas zonu.

Sīrijas Sarkanais Pusmēness aicināja Rietumvalstis atcelt sankcijas pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdību, lai sniegtu palīdzību. Sīrijas Veselības ministrija ir ziņojusi par postījumiem Alepo, Latakijas, Hamas un Tartūsas provincēs.

[presto_player id=24240]Avots

Leave a Reply