Latvijas Fotogrāfijas muzejā atklās izstādi: Vīrietis no Strenču fotodarbnīcas (6 attēli)

09.03. – 02.04.2017
Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālēs skatāma LFM krājuma izstāde „Vīrietis no Strenču fotodarbnīcas”.

Izstādes fotogrāfijās ir redzams vīrietis darbā, atpūtā, mājās, savā lokālajā vidē – nelielajā Strenču pilsētā. Fotogrāfiem ir labi izdevies uztvert un attēlot vīriešu raksturus un tipāžus, to atraktivitāti un atraisītību. Izstādē tiek parādīti dažādu sociālo slāņu vīrieši, dažādu vecumu un profesiju pārstāvji. Var nolasīt pēctecību – kā zēns, kas pirmo reizi apsēdies uz velosipēda, izaug par draugu, darbabiedru, tēvu, vectēvu.

Izstādes mērķis ir parādīt muzeja krājuma vērtības, kas ikdienā glabājas fondos, un skatītājiem nav pieejamas. Tie ir gandrīz 12 tūkstoši stikla plašu un filmu negatīvi, uzņemti no 1910. līdz 1950. gadam. Vēsturiskās fotogrāfijas ne tikai sniedz priekšstatu par sadzīvi agrākos laikos, bet arī rosina pārdomas par izmaiņām cilvēku dzīvesveidā un pasaules uztverē ilgākā laika posmā.

Strenči ir neliela pilsēta (pilsētas tiesības iegūtas 1928. gadā) Vidzemē, Gaujas krastos. Senākā norāde par to ir atrodama 17. gadsimta beigu Rīgas – Tērbatas pasta ceļu kartē. 1909. gadā fotogrāfs Dāvis Spunde atklāj fotodarbnīcu. 1914. gadā šeit par mācekli tiek pieņemts Jānis Krauklis, vairāk gan pazīstams kā dzejnieks Jānis Ziemeļnieks. Vēlāk darbnīcā par mācekli tika pieņemts Jāņa brālis Konrāds Krauklis. 1930. gadu vidū Dāvis Spunde viņam darbnīcu pārdod, pats gan turpinot fotografēt izbraukumos – svētkos, talkās, strencēniešu ikdienas gaitās. Konrāds Krauklis fotogrāfa darbu turpināja līdz aiziešanai pensijā. Fotogrāfe bija arī viņa māsa Paulīne. Pēc Konrāda nāves fotogrāfa darbu turpināja viņa sieva Elza Alvīne Kraukle. Iespējams, ka darbnīcas darbības laikā šeit ir darbojušies vēl citi fotogrāfi vai to palīgi.

Latvijas Fotogrāfijas muzejā ar nekustamo īpašumu uzņēmuma „Latio” atbalstu 2004. gadā tika iegūta vairāk nekā 13 000 fotoplašu liela kolekcija no Strenču fotodarbnīcas, kas aptver laika periodu no 1909. gada līdz 1950. gadiem.

Avots: fotomuzejs.lv

You may also like...

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Skip to toolbar