OBJEKTĪVS AR RAKSTURU – JAUNAIS NIKKOR AF-S 105MM f/1,4E ED

Gadījumā, ja Jums rodas iespēja uz testu paņemt jaunu objektīvu, pastāv daudz nianšu, kuras jāņem vērā. Dažu brīdi Jūs var pārņemt bažas, ja šo objektīvu iegādāsieties, vai fotogrāfiju kvalitāte šo investīciju spēs pamatot. NIKKOR AF-S 105mm f/1.4E ED patiesi spēja mani pārsteigt. Jau pirmajās uzņemtajās fotogrāfijās atšķirība bija pamanāma. Šis noteikti ir objektīvs ar savu raksturu.

Līdz šim fotogrāfi, kas pārsvarā uzņem portretu fotogrāfijas, izmantojuši fiksēta fokusa attāluma objektīvus kā 58mm f1,4 un 85mm f1,4, kuri nodrošina ļoti augstu optisko veiktspēju. Šajā aspektā NIKKOR AF-S 105mm f/1.4E ED garāka fokusa objektīva parādīšanās pie apvāršņa ir tikai loģiska un lielisks papildinājums. Daudz fotogrāfu 105mm fokusa garumu vērtē kā pārāk garu portreta fotogrāfijai – īpaši, strādājot studijas apstākļos. Es personīgi studijā pārsvarā izmantoju 70-200mmf2.8 objektīvu, un esmu pamanījis, ka vairumā gadījumu izmantoju fokusa garumu robežās no 100 līdz 200mm. Strādājot ar lielāku fokusa attālumu, mani jo īpaši saista, kā fotogrāfijās tiek attēlota perspektīva. Ir interesanti un patīkami redzēt, kā attālāki objekti tiek attēloti esam tuvāk un lielāki izmērā. Pat ar nelielu lauka dziļumu maigi miglotais fons izskatās ļoti labi.

Nikon D800 1/4000; F/1,4; ISO 200. Fotografējot ar atvērtu diafragmu, fons ir viendabīgs un patīkami izplūdis.
Jūs iegūsiet asu objektu, pat fotografējot ar f1,4 līmeņa atvērtu diafragmu. Šīs ir ļoti patīkamas ziņas. Maigi izplūdušu fonu iegūt ir vienkārši, tomēr ar atvērtu diafragmu arī objektam ir tendence nedaudz zaudēt asumu.

Bokē efekts fotogrāfijās šim objektīvam ir iespaidīgs. Atļaujiet vēlreiz raksturot šo terminu – vārds “bokē” atvasināts no japāņu valodas un ar to apzīmē miglotu vai fokusā neesošu objekta efektu. Fotogrāfijā bokē efektu pārsvarā var novērot attēliem, kas uzņemti ar makro vai teleobjektīviem, jo šie objektīvi rada nelielu lauka dziļumu. Piemēram, objektīvs ar lielu optisko veiktspēju un f/1,4 diafragmas atvērumu būs vērtīgs sabiedrotais. Fotografējot ar vairāk atvērtu diafragmu, mēs iegūsim izplūdušu fonu. Ja fonā atrodas gaismas avots, fotogrāfijā tas tiks parādīts kā gaismas aplis. Jo atvērtāka būs diafragma, jo maigākas tiks atainotas gaismas apļu malas. Gaismas avota attālums fonā arīdzan ir svarīgs – jo tālāk tas atradīsies, jo lielāki būs gaismas “nospiedumi”.

Fotografējot naktī, ideāls gaismas avots ir automašīnu gaismas, ielas apgaismojums un izgaismoti reklāmas stendi. Šoreiz es modeles izgaismošanai izmantoju zibspuldzi SB-5000 un 53x53cm izmēra softboksu, lai mīkstinātu gaismu.

D5; 1/30; f/1,4; ISO 400. Elektriskās sveces fonā piešķir attēlam patīkamu bokē efektu.
D5; 1/60; f1,4; ISO 400 Kad gaismas apļi atrodas tālāk, tie iegūst asākas malas. Kadra vidusdaļā gaismas apļi iegūst apaļas formas, savukārt, kadra malās tie kļūst līdzīgi mandeles formai.

Ar NIKKOR AF-S 105mm f/1.4E ED objektīvu bokē efekts iegūst pavisam citu nozīmi. Dienasgaismā, fotografējot modeli ar apgaismojumu no aizmugures un izmantojot atspulgu no ūdens virsmas vai gaismu, kas spīd cauri kokiem, bez miglota fona iespējams iegūt arī gaismas atspulgu ar lielisku dinamiku. Ja arī fona miglojums ar vairumu objektīvu ir patīkams, dažreiz fokusējamo objektu priekšā var rasties pārlieku liels kontrasts. Ar NIKKOR AF-S 105mm f/1.4E ED objektīvu attēla priekšplānā un fonā ir pietiekoša gaismas dinamika. Vairumam objektīvu pastāv problēma ar aberāciju izplūduša attēla malās. Ar šo objektīvu es šo nepatīkamo fenomenu nekonstatēju.

Miglojums, kas redzams ārpus lauka dziļuma apgabala ir vienmērīgs, maigs, bez rastra, turklāt tas attiecas kā uz attēla priekšplānu, tā fonā.
Elektriskās līnijas palielinājumā (no iepriekšējās fotogrāfijas). Hromatiskās aberācijas ir minimālas.

Šis objektīvs, fotogrāfijā iemūžinot detaļas, nodrošina augstu veiktspēju. Ir skaidrs, ka šis nav makro objektīvs, un tuvākā fokusēšanās distance NIKKOR AF-S 105mm f/1.4E objektīvam ir 1 metrs. Tomēr, iemūžinot detaļas, ir īpaši patīkami izmantot atvērtu diafragmu un nelielu lauka dziļumu. Kad fotografēju ar atvērtu diafragmu, attiecībā uz asumu šis objektīvs kļūst kaprīzs. Kļūdas pieļaut nedrīkst! Tā kā lauka dziļuma apgabals ir tik neliels, jebkāda modeles vai fotogrāfa kustība izjauc līdzsvaru asumam, un fotografēšana vairs nebūs sekmīga.

Mazākais diafragmas atvērums šim objektīvam ir f16. Dotās fotogrāfijas parametri D810; 1/1000; f/8; ISO 320.  Kā var redzēt šajā ainavu fotogrāfijā, attēla kvalitāte ar diafragmas atvērumu f/8 ir pietiekoši laba. Ir skaidrs, ka šis nebūs labākais objektīvs ainavu fotogrāfam, bet, kas attiecas uz attēla kvalitāti, attiecīgās situācijās šis objektīvs būs ideāli piemērots.

 

 

Lai apkopotu, varu teikt, ka NIKKOR AF-S 105mm f/1.4E ED objektīvs padara portreta fotogrāfijas ļoti skaistas. Šim objektīvam ir raksturs, un ja to izmanto prasmīgi, ar to var rast ļoti daudz iespēju, lai fotogrāfijas padarītu interesantas un radošas.

Iesūtīja:  iamphotographer.eu

You may also like...

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Skip to toolbar